МОЗ змінить тарифи на пологи та інші гарантовані медичні послуги

09.05.2020

Міністерство охорони здоров’я перегляне та відкоригує тарифи на надання низки медичних послуг, гарантованих державою, які вважає незбалансованими. Зокрема, йдеться про тариф на пологи, який зараз становить 8136,03 грн.

Як розповів під час брифінгу 9 травня очільник відомства Максим Степанов, незбалансовані тарифи на медпослуги можуть призвести до «катастрофічного руйнування медицини в Україні».

«Наприклад, тариф на пологи складає 8136,03 грн, і нібито він розрахований до копійки. Але цей тариф однаковий на всі пологи – незалежно від того, у який спосіб народжує жінка: фізіологічні пологи, кесарів розтин, патологічні пологи. Тариф не може бути однаковий для них, бо на різні види пологів витрачається різна кількість коштів. Перинатальні центри переважно працюють з патологічними пологами, і тому сума коштів, які вони на них витрачають, набагато більша, ніж розрахований тариф. Саме тому ми почали коригування другого етапу медреформи», – сказав він.

Нагадаємо, що з 1 квітня в Україні стартував другий етап медичної реформи – на другій та третій ланці. З 1 квітня, окрім первинної медичної допомоги, держава має оплачувати ще 26 пакетів медичних послуг, зокрема, допомогу при пологах, гострому інфаркті, мозковому інсульті, лікуванні туберкульозу, онкології тощо.

На кожен пакет послуг затверджено тариф, який Національна служба здоров'я оплачуватиме медзакладу, – їх розраховували на основі моніторингу та аналізу собівартості послуги, а також пілотних проектів у різних регіонах. Як розповідав в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» екс-голова НСЗУ Олег Петренко, за результатами досліджень у Полтаві, пологи можуть коштувати в основному від 2,5 до 14 тисяч гривень.

МОЗ змінить тарифи на пологи

У результаті тариф на пологи в Україні з 1 квітня становить 8136,03 грн. У нього входить уся медична допомога, яка надається породіллі, у тому числі кесарів розтин, надання допомоги у випадку ускладнень, неонатальна допомога. За інформацією НСЗУ, договори на надання допомоги при пологах уже уклали 396 лікарень.

Додамо, що в останні кілька тижнів керівництво МОЗ заявляє, що збирається внести зміни в медичну реформу, аби «виправити допущені помилки». У професійних колах говорять, що йдеться про відкат медичної реформи та повернення до старої системи фінансування, натомість в уряді обіцяють, що медреформу реалізують, але покращать.

За словами Максима Степанова, медреформа в нинішньому вигляді передбачає звільнення 50 тисяч медпрацівників та закриття 332 лікарень, і зміни покликані на те, аби цього не допустити. У той же час у НСЗУ зазначають, що інформація про звільнення 50 тисяч лікарів – не відповідає дійсності: фаховим лікарям місце роботи знайдеться завжди, особливо в часи пандемії. Зокрема, на Чернігівщині місцева влада виділила гроші на перекваліфікацію медсестер, яких звільнили, на ті спеціальності, де бракує медпрацівників.

У МОЗ не змогли відповісти на інформаційний запит про те, які конкретно зміни планують внести в медреформу, а які її частини – лишити, зауваживши, що вся відома зараз інформація опублікована на сайті міністерства та була озвучена під час брифінгу 5 травня.

Зокрема, під час цього брифінгу Максим Степанов сказав, держава з 1 червня додатково фінансуватиме нові пакети медичних послуг – первинну та екстрену медичну допомогу, гострий інфаркт, мозковий інсульт та 4 пакети лікування коронавірусу. Варто зазначити, що всі ці пакети послуг, крім лікування Covid-19, і так вже фінансуються НСЗУ, зокрема первинна меддопомога – ще з минулого року. Також зауважимо, що в заявленому Степановим переліку допомоги при пологах немає взагалі.